طراح گرافیست : با رشد و رونق تکنولوژی فعالیت در همه رشته ها به صورت تخصصی انجام می گیرد.

امروزه برای شغلهای گوناگون طراح وجود دارد مانند طراح لباس، طراح ناخن، طراح صنعتی و …..بنا بر این برای جداسازی طراح گرافیک از سایر طراحان از کلمه طراح گرافیست استفاده می گردد.

در قرن‌های گذشته پس از ظهور فرآیند چاپ، هنر گرافیک از یک‌سو با نقاشی و از سوی دیگر با خوشنویسی در تعامل بود و به‌طور عمده با بکارگیری هنر تذهیب‌گران و صحافان در حوزه‌ی کتاب‌آرایی متجلی می‌گردید. بعدها با پیدایش و رواج چاپ، این هنر بی‌آنکه پیوند خود را با نقش و خط از دست دهد مفهوم تازه‌ای کسب کرد و بعد جدیدی در حوزه‌ی چاپ و تکثیر به آن اضافه شد. امروزه گرافیک مدرن علاوه‌بر کتاب‌آرایی، شامل فعالیت‌های یک طراح گرافیک در حوزه‌ی تبلیغات تجاری، اعلانات دیواری و مطبوعاتی، نشان‌ها، تصویرسازی و حتی سینما و تلویزیون نیز می‌شود.

برای انجام ایده های متفاوت تر روش های جدیدتری را به کار می بردند و در نهایت اتفاقی که می افتاد سبک هایی گوناگون و وابسته به طراح بود که پیش چشمان قرار می گرفت، به گونه ای که بسیاری کارها بدون امضای طراح هم نام طراح را در خود داشت. این مشخصه اما با ورود ابزاری نو که می توانست تمام فضای یک آتلیه طراحی را با تمام ابزارهای آن در خود جای دهد به یک باره دگرگون شد.

وظایف گرافیست ها در هر جایگاهی که باشند متفاوت است. بعضی وقتها یک گرافیست فقط بنرهای تبلیغاتی طراحی می کند، بعضی وقتها پست های اینستاگرامی میسازد یا امکان دارد هر نوع کاری را به او بسپارند.

اگر گرافیست در استخدام شرکت یا سازمانی باشد، ساعت کاری او معمولا مطابق با روال عادی موجود است. البته در برخی پروژه ها شاید لازم باشد که ساعات بیشتری را به آن اختصاص دهد تا کار به موقع انجام شود. گرافیست اگر به طور مستقل مشغول به کار باشد، ساعات کاری منعطفی دارد. محل کار گرافیست معمولا در دفتر کار یا گاهی در منزل او می باشد.

گرافیست چه توانایی های باید داشته باشد

    خلاقیت، نو آوری و ذوق هنری.
    آشنایی با نرم افزار های گرافیکی و طراحی دستی
    اطلاعات لازم در خصوص سایر نیاز های شغلی مثل چاپ، عکاسی و ...
    توانایی کار کردن با پول کم
    بروز بودن از اخبار حوزه فعالیت خود
    روابط عمومی مناسب
    تسلط به بازاریابی

گرافیست باید بداند که تسلط به نرم افزار از اولویت خاصی برخوردار است و بدون نرم افزار امکان فعالیت در این زمینه وجود ندارد البته در کنار نرم افزار بایستی طراحی دستی نیز قوی بوده تا بتواند به بهترین نحو ممکن در خوزه کاری خود فعالیت نماید.

گویی همه آنها تراوشات خواب های پریشان یک نفر است که هر بار پس از بیداری نام و امضای تازه ای می یابد. عکس هایی که از هر کاری به کار دیگر تکرار می شوند، فیلترهایی که فقط شدت استفاده شان کم و زیاد می شود تا آنجا که بهترین طراح کسی می شود که آرشیو عکس بهتری داشته باشد. دیگر از عکاسی خاص برای کار خاص خبری نیست، دیگر لازم نیست برای پوستر از توانایی یک تصویر ساز یاری گرفت. دیگر لزومی ندارد ایده طراحی عنوان را به یک خوشنویس سفارش داد و آنقدر روی آن کار کرد که نتیجه ای بدیع و ویژه حاصل شود.